Rozloha:  30 570 000 km

Počet obyvateľov:  900 000 000

Počet štátov: 54 + 7 závislých území

Regióny: 

  •   Severná Afrika
  •   Západná Afrika
  •   Stredná Afrika
  •   Východná Afrika
  •   Južná Afrika 

Etymológia: 

 

Názov Afrika sa v západnej kultúre začal používať vďaka Rimanom, ktorí používali názov Africa terra - „zem kmeňa Afri“ - pre severnú časť tohto kontinentu, označovanú ako Provincia Afrika s hlavným mestom Kartágo (dnešné Tunisko).

Afri bol kmeň, pravdepodobne Berberi, ktorý sídlil v Severnej Afrike v okolí Kartága. Pôvod slova Afer môže súvisieť s fenickým`afar, prach, používaným tiež vo väčšine ďalších semitských jazykoch. Medzi ďalšie možné pôvody slova Afrika, ktoré sa často kladú za pravdepodobné, patria:

  • latinské slovo aprica znamenajúce "slnečný";
  • grécke slovo aphrike znamenajúce „bez chladu“. Toto vysvetlenie bolo navrhnuté historikom Leom Africanom (1488-1554), ktorý predpokladal, že ku gréckemu slovu phrike („chlad a hrôza“) bol pridaný záporný prefix „a-“, čo malo označovať zem bez chladu a hrôzy. Nakoľko k zmene výslovnosti ph na f došlo niekedy okolo 10. storočia, s veľkou pravdepodobnosťou je táto teória nesprávna.

Staroveká Afrika ležala západne od Egypta, kým pomenovanie Ázia označovalo Anatóliu a krajiny východne od nej. Egypt a Levanta mali v tom čase nejasné zadelenie medzi týmito dvoma časťami. Počas Perzskej ríše boli dávané skôr do súvisu s Áziou, kým definitívnu hranicu medzi Afrikou a Áziou nestanovil geograf Ptolemaios (85 - 165). Stala sa ňou Suezská úžina a Červené more. Prv než Európania skutočne spoznali rozľahlosť tohoto kontinentu, dostal sa pojem Afrika do ich povedomia.

 

Geografia:

 

Svetadiel obklopuje Stredozemné more na severe, Indický oceán na východe až juhovýchode, Suezský prieplav na severovýchode, Atlantický oceán na západe, Južný oceán z juhu. Približne v strede Afriku pretína rovník a prechádzajú ňou aj oba obratníky. Vzdialenosť od najsevernejšieho bodu, Ras ben Sakka v Tunisku, po najjužnejší, Strelkový mys v Južnej Afrike, predstavuje približne 8 000 km a od Kapverdských ostrovov na západe po Mys Hafun v Somálsku na východe približne 7 400 km. Pobrežie Afriky má kvôli malej členitosti dĺžku len 26 000 km, kým Európa s tretinovou rozlohou má pobrežie dlhé 32 000 km.

Najväčším štátom Afriky je Sudán a najmenším Seychely, súostrovie v Indickom oceáne. Najmenším pevninským štátom je Gambia.

Podnebie, flóra a fauna:

 

Podnebie Afriky sa pohybuje od tropického po subtropické na vrcholoch jej najvyšších pohorí. Severná polovička je prevažne suchá až púšťová, kým v centrálnej časti prevládajú savany a dažďové pralesy. Medzi týmito oblasťami sa tiahne sahel a step. Na juhu sa vyskytuje každé z týchto vegetačných pásiem.

Afrika sa môže pýšiť azda najväčším počtom a rozmanitosťou druhov zveri - mäsožravce (ako napr. levyhyeny a gepardy), bylinožravce (ako napr. byvolyvysoká zverslony a žirafy), obyvatelia pralesov (ako napr. plazyprimátyhmyz) - voľne žijúcej v minimálne kultivovanom prostredí.

 

 

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode